2017 PROGRAM SCHEDULE This schedule is subject to change at any time as the program develops

Download Schedule

Brief Programme
Day One: Demystifying Brahmaputra 

Time Detail
9:30 am – 9:55 am Welcome Notes by IIT Guwahati and SaciWATERs
Chair: Ajay Mathur, TERI
Speakers

09:55 am – 10:00 am Lighting of the Lamp
Session 1
10:00 am – 10:20am
Keynote by Anamika Barua, IIT Guwahati 
Trail of the Mighty Brahmaputra: Basin Perspective spanning Bangladesh, Bhutan, China and India
Session 2
10:20 am – 10:30 am
Expectations from the Symposium
Special Remarks: Shyam Saran, Former Foreign Secretary
10:30 am- 11:00 am Tea/Coffee
Session 3
11:00 am – 12:00 pm
Countries that Share the Basin: Perspectives from Bangladesh, Bhutan, China and India
Chair: Ijsbrand H. de Jong, World Bank

Session 4
12:00 pm – 1:00 pm
Mapping the Knowledge Landscape on the Brahmaputra
What we know and what we don’t know?
Facilitated by: Alan Nicol, IWMI and Eddy Moors, IHE-Delft
1:00 pm – 2:00 pm Lunch
2:00 pm – 2:10 pm Energizer: Brahmaputra Basin Quiz
Session 5
2:10 pm – 3:10 pm
Beyond the Brahmaputra: Experiences from the Mekong, Murray-darling, Rhine, Yangtze Basins 
Chair: William Young
Speakers:

Session 6
3:10 pm – 3:30 pm
Plenary: Open Mike
What can the Brahmaputra learn from the international best practices?
Facilitator: William Young, World Bank
3:30 pm – 4:00 pm Tea/Coffee
Session 7
4:00 pm – 5:00 pm
Panel Discussion: Formal and Informal Transboundary Arrangements and their Relevance for the Brahmaputra
Moderated by: Christina Leb, World Bank
Speakers:

Session 8
5:00 pm – 5:20 pm
Summary of Day One
Speaker:

7:00 pm – 10:00 pm Reception Dinner

 


Day Two: 
Realizing The Potential Of The Brahmaputra Basin

Time Detail
Session 1
9:30 am -11:00 am
Unpacking the Possibilities and Complexities of the Brahmaputra Basin
Chair: Meike van Ginneken, World Bank  
Speakers:

  Plenary 
Facilitated by: John Dore, DFAT & Undala Alam, DFID
11:00 am – 11:30 am Tea/Coffee
Session 2
11:30 am – 12:30 pm

Reaching the Last Mile – Voices from the Field
Chair: Jacqueline Storey, Oxfam
Panel Speakers:

12:30 pm – 1:30 pm Lunch
Session 3
1:30 pm – 2:00 pm
Living with the Brahmaputra
Facilitated by: Joydeep Gupta, The Third Pole
Session 4
2:00 pm – 3:00 pm
Gender and Transboundary Waters
Chair: Vishal Narain, Management Development Institute
Speakers:

3:00 pm – 3:30 pm Tea/Coffee

Session 5

3:30 pm – 5:00 pm

The Way Forward: Key Takeaways from Government Representatives, Development Partners, and Academia
Chair:
Syamal Kumar Sarkar, TERI
Facilitator: Sanjay Pahuja, World Bank
5:00 pm – 5:30 pm Closing and Vote of Thanks

 

 

Detailed Schedule

Powered by SaciWATERs